Wie is computerheilige Carlo Acutis?
Door het overlijden van paus Franciscus moest de voor 27 april geplande plechtigheid worden uitgesteld, maar komende zondag (7 september) wordt Carlo Acutis toch officieel door paus Leo XIV heilig verklaard. Wie was deze bijzondere tiener, die op 15-jarige leeftijd overleed en als eerste heilige afgebeeld wordt in jeans en met een laptop?
Carlo Acutis werd op 3 mei 1991 in Londen geboren in een Italiaanse familie. Niet lang daarna verhuisde het gezin naar Milaan. Daar groeide Carlo op. Hij overleed op 12 oktober 2006 in Monza aan de gevolgen van leukemie. Carlo was een gewone jongere van zijn tijd, die graag met computers werkte. Hij was ook een gelovige jongere, die regelmatig naar de kerk ging en een sterk gevoel had voor rechtvaardigheid. Hij nam het op voor gehandicapte leeftijdsgenoten, wanneer zij op school gepest werden. Ook trok hij zich het lot aan van vrienden met gescheiden ouders.
Het programmeren van computers was zijn grote passie. Ook was hij zeer geïnteresseerd in eucharistische wonderen. Sinds zijn elfde hield hij daar een overzicht van bij. In 2005 ontwierp hij een eigen met een overzicht van eucharistische wonderen, waaronder dat van Meerssen. Met zijn website wilde Carlo moderne media inzetten om het evangelie te verkondigen. Hij schreef op zijn site: "Hoe meer eucharistie we ontvangen, hoe meer we zullen worden zoals Jezus, zodat we op deze aarde een voorproefje van de hemel zullen hebben."
Toen Carlo leukemie kreeg zei hij: "Ik offer al het lijden dat ik zal moeten dragen voor de Heer, voor de paus en de Kerk." Graag had hij nog een pelgrimstocht naar plaatsen van de bekende eucharistische wonderen willen maken, maar zijn verslechterende gezondheidstoestand liet dat niet toe. Als iemand hem vroeg of hij pijn had, zei Carlo: "Er zijn mensen die veel meer lijden dan ik."
Na zijn overlijden op 12 oktober 2006 werd hij volgens zijn eigen wens in Assisi begraven. Daar ligt hij sinds zijn zaligverklaring in 2020 opgebaard in een schrijn, gekleed in een trainingspak. Wereldwijd geldt Carlo Acutis voor veel jonge gelovigen als een rolmodel. Op zondag 7 september zal paus Leo XIV hem heilig verklaren.
De heiligverklaring wordt zondagmorgen vanaf 9.55 uur door KRO-NCRV rechtstreeks gestreamd op youtube. Het programma Kruispunt zond eerder dit jaar een reportage over Carlo Acutis uit. Deze is online terug te kijken.
