Social Media

Advies: wijziging benoemingsprocedure bisschoppen

Geplaatst op: 05-05-2026

Een studiegroep van de algemene bisschoppensynode in Rome adviseert om een wijziging aan te brengen in de benoemingsprocedure van nieuwe bisschoppen. Dat heeft het algemeen secretariaat van de bisschoppensynode dinsdag 5 mei bekendgemaakt.

Het gaat om een rapport van een van de studiegroepen die in 2024 zijn ingesteld na de laatste algemene bisschoppensynode over synodaliteit. Die synode, onder leiding van paus Franciscus, besloot voor een aantal onderwerpen aparte studiegroepen in te richten. Een van die groepen boog zich over de benoeming van bisschoppen. Zij adviseren nu om daar in het vervolg niet alleen het kathedraal kapittel bij te betrekken, maar ook de priesterraad en de Diocesane Pastorale Raad (DPR) die ieder bisdom heeft.

In het nu gepubliceerde document wordt voorgesteld dat wanneer een bisschoppelijke opvolging nadert, de priesterraad en de DPR nadenken over de behoeften van het eigen bisdom en vervolgens in een verzegelde enveloppe aan de zittende bisschop namen voorleggen van priesters die zij geschikt achten voor het bisschopsambt. Waar mogelijk moet bij de raadpleging ook het Kathedraal Kapittel, de financiële raad (REA), de lekenraad en vertegenwoordigers van gewijde personen, jongeren en armen worden betrokken, zo schrijft de werkgroep in het rapport. Daarna zou de procedure de gebruikelijke weg kunnen vervolgen via de bisschoppenconferentie en de nuntius.

Wat betreft de vereiste kwaliteiten van kandidaten benadrukt de werkgroep de ‘synodale competenties’ die elke nieuwe bisschop zou moeten hebben: het vermogen om gemeenschap te smeden, een dialoog te voeren, grondige kennis van lokale culturen en de bereidheid om zich daar op constructieve wijze in te integreren. Het rapport roept de dicasteries van de Romeinse Curie verder op om hun procedures in een meer synodale richting te herzien en stelt periodieke vormen van onafhankelijke evaluatie van de selectieprocessen voor.

Nu dit rapport klaar is, buigt de werkgroep zich over andere aspecten van het bisschopsambt: de rechtsprekende taak van de bisschop, de ad liminabezoeken en de vorming van bisschoppen.

Bron: Algemeen secretariaat bisschoppensynode