Social Media

Wat vieren we van 23 t/m 29 november 2025?

Geplaatst op: 20-11-2025

 

100 jaar Christus Koning

Op de laatste zondag van het kerkelijk jaar vieren we in de katholieke kerk het hoogfeest van ‘Christus Koning van het heelal’. Dit jaar is het precies 100 jaar geleden dat paus Pius XI dat feest op de kalender zette.

Aanvankelijk werd het feest op laatste zondag van oktober gevierd, maar bij de herziening van de liturgische kalender in 1969 is het verhuisd naar de zondag vóór de eerste Advent. Dit jaar is dat op 23 november.

De aanleiding voor Pius XI om het feest in het leven te roepen, heeft alles te maken met een jubileum dat ook dit jaar gevierd wordt: de herdenking van het Concilie van Nicea. Dit jaar is dat precies 1700 jaar geleden en in 1925 was dat dus 1600 jaar geleden. Met de instelling van het feest wilde de paus de allesomvattende betekenis van het koningschap van Christus over de mens en de wereld benadrukken. Ook als tegenwicht tegen het atheïsme en het laïcisme. Pius XI wijdde de encycliek ‘Quas Primas’ aan Christus Koning.

In de Bijbel wordt het koningschap van Christus verschillende keren genoemd. Jezus moet niet gezien worden als een wereldse machthebber, maar als een herder die vooral zorg heeft voor de minsten in de samenleving. Zijn koningschap verwijst naar het hemelse rijk, waarin juist armen en kleinen gezien zullen zijn.

In Nederland is het feest van Christus Koning verbonden geraakt met het lied ‘Aan U, O Koning der eeuwen’, dat eigenlijk 50 jaar ouder is. Het werd geschreven als strijdlied voor de paus, maar kreeg later de betekenis van Christushulde.

 

(c) Foto: Beeld van Christus Koning in Sibbe | Wikipedia